• Kariérní den 2024
  Kariérní den 2024
 • Projektový den 2024
  Projektový den 2024
 • Berlin 2024
  Berlin 2024

DŮLEŽITÉ INFORMACE

 • -
  Informace pro žáky budoucích 1. ročníků a primy v roce 2024/25: Schůzka s rodiči žáků primy se koná 17.6. od 16:30 hod. Schůzka s rodiči žáků čtyřletého studia se koná 18.6. od 16:30 hod.  

Studenti gymnázia Děčín ve Skotsku

Studenti druhých ročníků si na začátku října urychlili příchod podzimu zájezdem do Skotska. Cílem zájezdu bylo poznávání skotské přírody, kultury a samozřejmě také procvičit si jazyk. Ještě před příjezdem do samotného Skotska jsme si zkrátili čekání prohlídkou holandského hlavního města – Amsterdamu. A jak jinak poznat toto město plné kol a grachtů, než z paluby lodi? Absolvovali jsme asi hodinový okruh kanály a prošli si centrum. Když přišel čas na nalodění na trajekt, vylovili jsme si všichni své doklady a po chvíli netrpělivého čekání už se celá skupina hnala nocí po vlnách moře až do anglického Newcastlu. Cestou do hostitelských rodin jsme si prohlédli dům, ve kterém strávila několik nocí Marie Stuartovna a kde je na její počest dnes vybudováno muzeum. Navštívili jsme také vilu slavného spisovatele sira Waltera Scotta – Abbotsford House. Dozvěděli jsme se tam mnoho o jeho životě od dvou velmi zanícených a zábavných průvodců. Na konci dne jsme se zastavili u technické památky Falkirk Wheel – důmyslně vystavěného obřího zdymadla na přepravu lodí z jednoho kanálu do druhého.

Další den jsme se i přes nepříznivé počasí, které místní označovali za „typical scottish“, vydali na celodenní prohlídku hlavního města, kde jsme obdivovali královský palác – Holyrood Palace, The Royal Mile s katedrálou a parlamentem, památník sira Waltera Scotta, Calton Hill, či hřbitov, poblíž kterého začala J. K. Rowlingová psát svého Harryho Pottera a kde nalezla inspiraci ke jménům některých postav. V muzeu skotské whisky jsme se seznámili s postupem její výroby a největší sbírkou skotské whisky na světě. Ráno jsme se rozloučili se svými hostitelskými rodinami a zamířili na sever na ostrov Skye. Po cestě jsme zastavili v městečku Stirling a u nejslavnějšího skotského jezera proslaveného především příběhy o příšeře, která v něm přebývá – Loch Ness. Výklad, který nám při plavbě po jezeře poskytl jeden z členů posádky, nám cestu velmi oživil.

Šestý den se kvůli počasí, které bylo stále neúprosně deštivé, musel trochu poupravit program. I tak jsme toho ale stihli opravdu hodně: monolit Old Man of Storr, vodopád Lealt Fall, Dunvegan Castle s krásnými zahradami a možností pozorovat tuleně a nakonec město Portree – především jeho přístav, ve kterém jsme ochutnali slavné „fish and chips“. Další den nás čekala výprava do přírody. Na krátko jsme se zastavili u Eilean Donan Castle – nejfotogeničtějšího skotského hradu a prohlédli si přístavní městečko Fort William. Poté jsme dojeli autobusem do národního parku Trossachs plného nádherných jezer, skalnatých kopců a dech beroucích výhledů. Tam jsme okusili Highlands na vlastní kůži při výstupu na kopec Ben A´an.           

Poslední den už probíhal v duchu loučení. Po šíji, která se zjeví pouze dvakrát za den při odlivu, jsme dojeli na ostrov Holy Island, kde je nádherná krajina, socha sv. Aidena, kaple sv. Cuthberta a zbytky kláštera Linddsfarne, ze kterého i přes jeho krušnou historii sálal klid a mír. V odpoledních hodinách se celá výprava nalodila opět na trajekt a plni nezapomenutelných zážitků a krásných vzpomínek jsme se vydali na cestu zpátky domů.

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru