• Projektový den
    Projektový den
  • Kariérní den
    Kariérní den

DŮLEŽITÉ INFORMACE

Happening Otočíme Komenského podpoří myšlenku revitalizace Komenského náměstí v Děčíně a poukáže na jeho nevyhovující stav. Dne 10. května 2023 od 15:30 do 18:00 čeká návštěvníky kulturní program, přednášky, stánky s občerstvením i prezentace neziskových organizací.

„Od podzimu 2021 se společně se skupinou studentů zabýváme návrhy narevitalizacináměstí. V letošním roce chceme ukázat, že prostor se dá využít pro kulturní i sportovní aktivity, že může výrazně ožít. Snažíme se pokračovat v činnostech, které jednou povedou ke skutečné revitalizaci náměstí, nikoliv k drobným rekonstrukcím salámovou metodou. Aktuálně ve spolupráci s ČVUT v Děčíně připravujeme 3D model náměstí,“ hodnotí projekt učitel z děčínského gymnázia Martin Nosek.

Na happeningu se vystřídají umělci z děčínských škol. Vystoupí sbor Gymnázia Děčín, studentská kapela GDC band a studentka 4.ročníku Marika Trajerová, ze ZŠ Komenského ukáže své umění Naty Schiel. Hostem bude také kapela Yxes Joke ze ZŠ Na Stráni. Taneční umění předvedou děti z DDM Děčín. Muzika a tanec bude prokládán přednáškami, prohlédnout si budete moci také výstavu studentských návrhů náměstí z loňského roku.

Součástí happeningu bude také umístění nového outdoorového nábytku z europalet, které poskytla firma Horák. „Během celého roku jsme pracovali spolu s truhlářem na výrobě sezení. Máme čtyři lavice a dva stoly. Natírají je společně studenti gymnázia avrámci pracovních činnostížácize ZŠ Komenského. Jsou financovány z projektu, se kterým jsme vyhráli 1. místo v participativním rozpočtu města,“dodává Lukáš Lanč, další z členů týmu Gymnázia Děčín.

Happeningje financován z projektu Europe Goes Local Domu zahraničí spolupráce a z finančních prostředků Spolku rodičů při Gymnáziu Děčín. Výsledky projektu budou představeny na konci květnana Mezinárodní konferenci EGL ve švédském Stockholmu a na červnovém setkání v Bratislavě.

Kontakt:

Gymnázium Děčín, příspěvková organizace
Mgr. Bc. Martin Nosek, katedra zeměpisu
tel: 606226621
Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Web: www.gymnaziumdc.cz

otoc

Exkurze do Terezína

V pátek 13. 4. 2023 jsme se my, třída V4.A, zúčastnili exkurze do Terezína v doprovodu naší paní učitelky třídní a naší angličtinářky, Zuzany Černé. Ta nám náš výlet obohatila o nejednu přínosnou informaci či zajímavou historku. Po hodinové cestě vlakem do Bohušovic nad Ohří jsme nasedli na autobus, který nás dovezl až do samotného centra. Z náměstí jsme nejprve vyrazili do Muzea ghetta. Díky zdejší expozici a krátké filmové ukázce jsme si mohli udělat obrázek o tom, jak se lidem umírajícím na následky trýznivých nemocí, mučení a hladovění ve „městě darovaném Židům“ žilo. Naší druhou zastávkou byla drobná, avšak unikátní židovská modlitebna a úzká mansarda. Jeden z dalších cílů výpravy byla prohlídka židovské obřadní síně a nedalekého krematoria. Na závěr exkurze jsme se vypravili do Malé pevnosti. Mohli jsme tak prostřednictvím komentované prohlídky nahlédnout do období 40. let a snadno si představit utrpení nacisty uvězněných židů, válečných zajatců či politických vězňů.

Pokud se chcete o historii Terezína dovědět více, doporučuji vám přehrát si tuto krátkou reportáž.

https://www.youtube.com/watch?v=fGfIJPK7JM0

Mariana Pintaudi, V4.A

 ter3ter1

Berlín – exkurze 2. ročníků

Komu by se chtělo do školy dříve než před prvním zvoněním? Odpověď zní – většině němčinářů z druhého ročníku. Ve čtvrtek 13. 4. totiž v brzkých ranních hodinách vyjeli se svými učiteli na dvoudenní exkurzi do Berlína se zastávkou v Postupimi.

Náplní prvního dne byla procházka znovupostaveným historickým centrem města. Studenti měli možnost vidět např. slavnou Braniborskou bránu, budovu Spolkového sněmu, jednoduchý kostel sv. Mikuláše nebo velkolepý Berlínský dóm. Ale dostalo se i na poměrně nedávnou a rozhodně temnou minulost – zastávky u připomínek holocaustu nebo u Berlínské zdi. Větší část odpoledne byla věnována návštěvě Nového muzea na ostrově uprostřed Sprévy, kde kromě busty královny Nefertiti byly k vidění další skvosty egyptského umění a jiné artefakty starověkých a etnografických sbírek. Program zakončil rozchod u Červené radnice pod Berlínskou televizní věží na Alexandrově náměstí.

I přes nepřízeň počasí byla druhá polovina výjezdu – stejně jako ta první – nabita zážitky. Prohlídka torza Pamětního kostela císaře Viléma a jeho moderního modrého nástupce posloužila jako jakési zahájení dne. Poté se pokračovalo po známé ulici KuDamm do obchodního domu KaDeWeEvropského centra. Rozlučkou s hlavním městem se stalo Německé technické muzeum. I když se mnozí již těšili domů, čekala je poslední prohlídka – zámeček Cecilienhof v Postupimi. Místo, kde se jednalo a rozhodlo o poválečném rozdělení Evropy. Místo, odkud se zatáhla železná opona. Ještě poslední povinná skupinová fotka před Sanssouci a mohlo se vyrazit domů.

Celá akce byla všeobecně hodnocena kladně ze strany studentů, pedagogů i průvodce. S větším úspěchem se setkal program prvního dne. Mohlo za to počasí? Nebo méně uchozené nohy? To asi nikdo neví…

Berlin 2023 1 Berlin 20232

Berlin 20233 Berlin 20236

Berlin 20237 Berlin 20238

Berlin 2023 5

 

 

Technologie budoucnosti

Dne 3. 4. 2023 se naší studenti zúčastnili akce v pojízdné laboratoři EDU.Lab, kterou přivezla do Děčína společnost Škoda Auto.

Žáci se seznámili edukativní, ale i zábavnou formou, s nejmodernějšími technologiemi, mezi které patří např. virtuální realita, robotika, termovize, elektromechanika nebo umělá inteligence.

O projektu se můžete dozvědět více informací na webových stránkách https://skodaauto-edulab.cz/

EDU LAB EDU LAB 2

EDU LAB 3 EDU LAB 4

Hudební exkurze 2. ročníků

Světit jaro se vydala část studentů 2. ročníků. Kam? Do pražského Rudolfina na Stravinského Svěcení jara v podání České studentské filharmonie. Skladbou provázeli Mgr. Petr Kadlec a dirigent Marko Ivanovič, kteří nejenže publiku poutavě přiblížili obsah posluchačsky velmi náročného díla, ale navíc ho dokázali na některých místech partitury začlenit do orchestru.

V rámci exkurze studenti rovněž navštívili Muzeum Bedřicha Smetany. Zde si osvěžili své znalosti o významném českém skladateli a na závěr celý program zpestřila studentka z V6.A hrou na klavír.

Rudolfinum  Dvořák

Strana 1 z 28

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru