DŮLEŽITÉ INFORMACE

  • PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ PRO ŠKOLNÍ ROK 2019/20
    Stanovení předpokládaného počtu přijímaných žáků Podle §60 odst. 2b a dalších ustanovení zákona č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání v platném znění (školský zákon) stanovuji předpokládaný počet přijímaných uchazečů pro přijímací řízení v roce 2019 do jednotlivých oborů…
Přihláška zde

Ve dnech 27. a 28. února 2019 se uskutečnila přednáška o možnostech studia, stáže, dobrovolnické činnosti a práce v zemích EU pro studentky a studenty SVS-semináře. Studium v zahraničí nebo stáž v zahraničí jsou skvělou cestou k získání mezinárodních zkušeností, jazykových znalostí a dovedností.

Přednášku a následnou besedu připravila Mgr. Markéta Rohanová, která je regionální koordinátorkou informačních aktivit o EU v Eurocentru -  Ústí nad Labem. Ve své přednášce přiblížila studentům program Erasmus+, který je programem EU pro oblast formálního a neformálního vzdělávání, seznámila je s podmínkami studia a stáže v zahraničí a sdělila studentům důležité odkazy na webové stránky, kde najdou veškeré informace o studiu, stáži a pracovních místech v zemích EU. Pomoc a rady mohou studenti získat i v Eurocentru v Ústí, v Domě zahraniční spolupráce a v EURES-u.

Filmová projekce Florida a havaj na Havaji

Dne 27. 2. 2019 navštívili žáci třídy V2A v kině Sněžník filmovou projekci manželů Motani Florida a havaj na Havaji. Vydali jsme se s nimi na ostrovy Keys do mangrových porostů a viděli krmení žraloků, na Floridě jsme mohli pozorovat aligátory, viděli jsme neohrabané vodní savce kapustňáky a vydali se také do zábavních parků Disney World nebo Sea Worl. Z Floridy jsme se přesunuli na Havajské ostrovy Oahu, Kauai, Maui a Big Island, kde jsme obdivovali nádherný podmořský svět – divoké delfíny, mořské želvy, manty obrovské. Viděli jsme, jak se turisté potápí s ochrannou klecí do oceánu mezi žraloky, a turisty, kteří se nebojí mezi nimi plavat i bez klece. Také na souši bylo co obdivovat - skalnatá krajina jurského parku plná vodopádů, ohromné stromy banyány, vysoké stromové kapradiny, květy ibišku a plumérií navozují pocit pozemského ráje. Líbily se nám i polynéské tanečnice a tanečníci. Největší dobrodružství zažili autoři projekce na závěr svého pobytu na Havaji. Na ostrově Big Island se probudila sopka Kilauea a její žhavé magma už začínalo tuhnout. Proto měli turisté možnost opatrně prochodit lávové proudy a dojít až k tekoucí lávě. Na tomto horkém, pustém, sluncem a deštěm bičovaném místě si uvědomili, jakou obrovskou sílu má Země.

Filmové projekce Motani jsou na naší škole již tradiční. Vynikající kamera, autentické prožitky a neopakovatelný přednes paní Kateřiny Motani vždy nadchnou.

Na závěr si studenti zasoutěžili a vylosovaní výherci si odnesli drobné dárky.

Přednáška Tomáše Kubeše: Střední Asie

Dne 15. 2. 2019 se v aule naší školy konala přednáška fotografa a cestovatele Tomáše Kubeše na téma Střední Asie. Přednáška určená pro studenty 2. ročníku v rámci učiva o postsovětských republikách byla doplněna spoustou fotografií a videí z cest po tomto regionu. Tomáš Kubeš se zaměřil na čtyři státy – Kazachstán, Uzbekistán, Kyrgyzstán a Tádžikistán. Překvapil nás velmi rychlý hospodářský rozvoj Kazachstánu díky ropě a poměrně osvícenému prezidentovi země, velké investice do infrastruktury, moderních technologií a zejména do vzdělání. V Uzbekistánu jsme si připomněli ekologickou katastrofu Aralského jezera a seznámili se se zdejším klanovým společenstvím a jeho tradicemi. Navštívili jsme divoké a prázdné hory Kyrgyzstánu, obdivovali dovednost pastevců při soubojích na koních, prohlédli si jejich obydlí – jurty. Tádžikistán se nám představil jako pravý orient s čajovnami plnými mužů, zahalenými ženami či světově významnou produkcí meruněk.

Přednášky Tomáše Kubeše na naší škole jsou už tradicí a vždy mají velký úspěch. Studenti tak mohou porovnat naši západní civilizaci s životem, kulturou a hodnotami lidí jiných regionů světa. Ne ve všem vychází naše civilizace jako nejlepší.

Přednáška o studiu a práci v zahraničí

V pondělí 28. ledna 2019 se na naší škole konala pro studenty 3. ročníků přednáška s Ing. Přemyslem Piskačem, spoluzakladatelem společnosti Czech-us, která se kromě jiného zabývá zajišťováním pracovních, studijních a jazykových pobytů v zahraničí. A protože Czech-us je také organizátorem mezinárodních online soutěží Best in English a Best in Deutsch, ocenil v úvodu nejlepší jednotlivce a týmy z naší školy (viz výsledky soutěží) a předal jim certifikáty.

Studenti se dozvěděli, proč by měli cestovat a studovat v zahraničí, proč zaměstnavatelé upřednostňují zájemce se zahraniční zkušeností, proč se nebát přijímacích zkoušek. Lektor se věnoval studijním možnostem v Dánsku, ve Velké Británii, uváděl příklady ze Španělska, Holandska, Kanady a USA, porovnával zahraniční školy s českými. Vyprávění bylo obohaceno o krátká videa s výpověďmi a zkušenostmi českých studentů pobývajících v zahraničí. Byl zmíněn rovněž program Léto v Londýně, který umožňuje mladým lidem pracovat, ale i navštěvovat univerzity. Studenti dostali prostor na dotazy a získali důležité kontakty. Věříme, že beseda byla pro všechny zajímavá a že je může motivovat ke splnění cílů a snů.

Návštěva portugalských studentů na našem gymnáziu

Návštěva portugalských studentů na našem gymnáziu

V rámci akce EU 'Move2Learn, Learn2Move' naše gymnázium na konci kalendářního roku navštívili portugalští etwinneři - paní profesorka Leonor Marques a její tři studenti. Šlo o výměnnou akci etwinnerů z ukončeného projektu 'eMates'. Naši studenti absolvovali týden v Portugalsku v září - v Agrupamento de Escolas de Vilela, u Porta.

Kvůli věkovému limitu mohli přijet pouze tři portugalští studenti, i když hostili osm našich. Naši partneři k nám cestovali přes Drážďany. Stejně jako nám jim letenky hradilo Move2Learn. Do Děčína pak v sobotní podvečer přijeli vlakem. Nedělní program zajišťovali hostitelé. Studenti se vydali na prohlídku Děčína nebo do Teplic na výrobu vánočních ozdob. Vyučující Leonor ukázaly naše vyučující angličtiny pevnost Königstein a poté ji vzaly na krásný večerní houslový koncert na zámek, kde vystupovali i naši studenti.

V pondělí byli přivítáni na radnici panem Smíškem, následovalo přijetí a uvítání Portugalců na naší škole paní ředitelkou Lenkou Holubcová společně s paní zástupkyní Hanou Brádkovou. Dopoledne se Portugalci aktivně účastnili výuky a odpoledne navštívili zámek, kde je v anglickém jazyce provedl student Michal Douša. Večeře byla v české restauraci Radnici. V úterý byl výlet na Pravčickou bránu díky nepřízni počasí nahrazen výletem do Ústí nad Labem s návštěvou muzea a výstav, např. k 100. výročí založení Československa. Studenti se vyjeli lanovkou na Komáří vížku. Ve středu se konal výlet do Drážďan. V galerii Zwinger se jim velmi líbila výstava starých mistrů. Poté zamířili na vánoční trh, kde mohli vidět tradiční štoly, ozdoby, např. louskáčky, a nádherné stánky s pohádkovými motivy. Čtvrtek patřil highligtu, tedy našemu hlavnímu městu, Praze. Naši partneři zhlédli Pražský hrad, absolvovali prohlídku Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a Vladislavský sál, zašli do baziliky sv. Jiří a na tamější vánoční trh a do Zlaté uličky. Dále přes Nerudovu ulici do kostela s Pražským Jezulátkem, které si portugalští studenti i paní Leonor přáli vidět. Měli dokonce za úkol nakoupit figurky slavného Jezulátka pro rodinné členy. A pak už následoval Karlův most, Staroměstské náměstí, Prašná brána a nakonec Palladium, kde se mohli navečeřet.

Během týdne byli studenti portugalské výpravy ubytováni v rodinách našich studentů a paní profesorka Leonor v rodině paní profesorky Kmochové. Komunikace probíhala společně v anglickém jazyce. Celá akce byla velmi zajímavá a přínosná.

Děkujeme všem, kteří se do ní zapojili. Zvláštní poděkování za hostitelství paní Leonor a jejích studentů patří paní profesorce Kmochové, Andree a Anetě Joščákovým, Filipovi Lipenskému a Pavlu Kostincovi. Doprovodných akcí se pak účastnili v rámci možností i ostatní etwineři: Radka Bérová, Klára Šidlofová, Zuzana Nguyen a Vanesa Velozo.

FOTOGRAFIE zde: https://drive.google.com/open?id=1vdZFwloeoSxktiUfRtKRDln5k3d3utXR

Strana 1 z 15

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru