V pondělí 12. listopadu jsme v rámci předmětu Komunikace a mediální výchova, výběrového semináře pro maturanty, vyrazili na vzdělávací exkurzi do Prahy.
Naším cílem bylo nahlédnout pod pokličku institucí, které tvoří a uchovávají kulturu – od Národní knihovny přes redakci týdeníku časopisu Reflex až po nakladatelství Argo.
První zastávkou byla v samotném centru města Národní knihovna, kde nás přivítala její odborná pracovnice PhDr. Hana Vajnerová. Hned na začátku mě ohromilo množství historie, která je s knihovnou spojena. Dozvěděli jsme se o jezuitech, kteří stáli u vzniku Klementina, a o vzácných sbírkách Slovanské knihovny. Nechyběla ani prohlídka Křižovnické chodby s nádhernými stropními malbami. Nejvíc mě ale zaujalo, jak se knihovna dokázala přizpůsobit moderní době. Slyšet o digitalizaci starých rukopisů a snaze zpřístupnit je online bylo fascinující. Ukázalo se, že knihovny nejsou jen o minulosti, ale i o budoucnosti.
Další zastávkou byla redakce Reflexu v nové budově mediálního domu Czech News Center na Hagiboru, kde nás uvítal šéfredaktor Martin Bartkovský. Bylo zvláštní, ale zároveň motivující slyšet, že je sám absolventem našeho gymnázia. Mluvil o tom, jak redakce funguje – kdo se o co stará, jak vznikají články a jaké to je, když vás tlačí uzávěrka. Nechybělo ani několik rad na závěr pro ty z nás, kteří by se chtěli věnovat médiím.
Naše poslední zastávka vedla jen o pár tramvajových zastávek dál, na Žižkov, do nakladatelství Argo. Jeho redaktor, komiksový publicista a překladatel Richard Klíčník nám vysvětlil, jak složitý proces může být vydání jedné knihy – od první myšlenky autora přes spolupráci s redaktory až po finální distribuci. Taky jsme se dozvěděli, jaký vliv má dnešní doba na čtenářské návyky. Je pravda, že čtení ustupuje do pozadí a lidé často dávají přednost digitálním médiím.
Celý den byl nesmírně obohacující. Nešlo jen o to, co jsme viděli a slyšeli, ale i o možnost klást otázky a naslouchat lidem, kteří ve svých oborech dosáhli úspěchu. Ať už to bylo o knihách, médiích nebo vydavatelské činnosti, každá část exkurze měla něco do sebe.
Text: Viktorie Maniurová, Lucia Řezníčková