Návštěva Berlína a Postupimi
Výlet • 29. dubna 2024

Návštěva Berlína a Postupimi

I v letošním roce byl v březnu 2024 zorganizován dvoudenní poznávací zájezd do Německa. Studenti 2. ročníků zavítali do hlavního města Berlína a do nedaleké Postupimi.

Berlin visit gate r.jpg

Program prvního dne odstartovala zastávka na bývalém hraničním přechodu mezi západním a východním Berlínem na Checkpoint Charlie, tam studenti zhlédli stálou expozici k dějinám Berlínské zdi. Následovala procházka východní částí Berlína s průvodcovským výkladem k historii a architektuře nejvýznamnějších památek, budov, ulic – Muzejní ostrov s Berlínským dómem (UNESCO), památník obětem terorismu Neue Wache, Humboldtova univerzita, Bebelplatz (připomínka pálení knih 1933), obnovený městský zámek, kde dnes sídlí Humboldtovo fórum a kde žáci navštívili vyhlídkovou terasu. Nejzajímavější částí programu dne byla objednaná návštěva Pergamonmuzea Panorama, kde byla k vidění digitální rekonstrukce Yadegara Asisi, přesněji řečeno 360° pohled na starobylé město Pergamon na západním pobřeží Malé Ásie během Dionýsova festivalu v roce 129. Den byl ukončen exkurzí dalšími vybranými lokalitami města – Häckesche Höfe (prohlídka vnitrobloků s připomenutím Anny Frankové), televizní věž, Alexandrovo náměstí, Neptunova kašna, památník Marxe a Engelse, Červená radnice, nejstarší Mikulášská čtvrť…

Druhý den začínal průjezdem kolem zbytků Berlínské zdi v podobě East Side Gallery, městskou čtvrtí Tiergarten kolem Vítězného sloupu se sochou bohyně Vítězství a kolem zámku Charlottenburg. Následovala pěší prohlídka centra s výkladem pana průvodce – budova Říšského sněmu, Braniborská brána, Památník holocaustu, architektura Postupimského náměstí, Scharounova budova Berlínské filharmonie jako součást kulturního fóra a řada dalších míst. Poslední zastávkou v Berlíně byl obchodní bulvár Kurfürstendamm v západní části města. Zde si účastníci prohlédli torzo protestantského Pamětního kostela císaře Viléma a v něm výstavu věnované historii kostela a navštívili interiér nové šestiboké budovy kostela s jeho světově proslulou modrou skleněnou stěnou.

Berlin and Postupimi Visit.jpg

Závěrečný půlden zájezdu byl věnován městu Postupimi. Všichni si prošli park a exteriér zámku Sanssouci. Posledním cílem výletu byla návštěva zámku Cecilienhof (UNESCO), kde byli studenti během prohlídky prostřednictvím audioprůvodce v anglickém jazyku seznámeni s historií Postupimské konference.

Celý zájezd se vydařil, náplň byla velmi bohatá a věříme, že si všichni účastníci dovezli domů spoustu zážitků.