Od roku 2024 jsem součástí studentského týmu LASAR (zkratka pro Laser-Assisted Satellite Reentry), který přišel s unikátní myšlenkou využití pozemního laserového systému pro deorbitaci kosmického smetí, případně restartu nefunkčních družic.
Tým se s tímto nápadem přihlásil do prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge, jež je určena především středoškolským týmům. V ní se nám podařilo dostat přes veškerá kola až do finále konané v americkém Houstonu, kde se musel koncept představit před porotou složenou z odborníků v aerospace průmyslu (např. zaměstnanci agentury NASA, bývalí i současní astronauti atp.), samozřejmě v angličtině. Náš tým je z České republiky vůbec první, kterému se povedlo do finále soutěže postoupit.
Neskončili jsme ovšem pouze u účasti v Houstonu. Získali jsme hned dvě ze tří možných ocenění. První za nápad, druhé za prezentaci konceptu. Sama zakladatelka soutěže Nancy Conrad prezentaci ohodnotila slovy: „Čeští středoškoláci mi předvedli jednu z nejlepších prezentací, jakou jsem na Conrad Challenge kdy viděla.“
Po návratu z Houstonu začal tým navazovat kontakty a rozvíjet spolupráce s firmami a výzkumnými středisky po celé České republice. V aktuální době spolupracujeme s výzkumným střediskem Hilase v Dolních Břežanech na vývoji samotného laserového systému, Hvězdárnou a planetáriem Teplice, Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, firmou Spacemanic, která zajistila stavbu naší družice LASARsat a mnoha dalšími.
Jde o vůbec první českou studentskou družici, která byla vypuštěna. Jejím primárním úkolem bude testovat použitelnost našeho konceptu, je proto vybavena příslušnými vědeckými přístroji pro analýzu laserového svazku, retroreflektory pro jeho odražení zpět na zem, nebo parabolou pro testování ablace materiálu.
Start našeho LASARsatu se uskutečnil 21. prosince 2024 z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii. Jeho úspěšné vynesení zajistila raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a měl jsem tu čest start sledovat přímo na základně v Kalifornii, pouhých sedm kilometrů od startovní rampy.
Uvědomujeme si zároveň, že jde o obrovskou příležitost inspirovat především studenty středních škol ke studiu technických oborů a ukázat, že toto odvětví jim má co nabídnout a dějí se v něm velmi zajímavé věci, o kterých ani nemusí tušit, přesto mohou mít na jejich budoucí život obrovský dopad. Proto je také LASARsat vybaven kamerou pro snímkování Země a vysílá na radioamatérských frekvencích. Kdokoli tak může přijímat telemetrické údaje bez nutnosti použití drahé a složité techniky.
Náš tým je tu zatím poměrně krátkou dobu, ovšem i během ní si dokázal získat celosvětové uznání od odborníků i veřejnosti a rozhodně nemáme v plánu s naší prací přestat. Právě naopak.
Autor:
Matěj Soukup
LASAR