Ve dnech 5.12 a 6.12 se vydali studenti 4. ročníků do Vídně
Jako každý rok se i letos studenti 4. ročníků vydali na dva dny do rakouské metropole - do Vídně, tentokrát na začátku prosince v době adventu.
První den začínal okružní jízdou v centru města po Ringu s výhledem na reprezentativní budovy (radnice, dvorní divadlo, budova opery, univerzita, parlament, Hofburg, muzea, náměstí Marie Terezie se sochou, městské parky, Karlův kostel). Následovala pěší procházka Starým městem, kde si studenti vyslechli informace k nejrůznějším památkám a zajímavým objektům (orloj, Stará radnice, židovské město, kavárny, nejdražší ulice Kohlmarkt a Přílopy, morový sloup, místo bydliště TGM, chrám sv. Štěpána, funkcionalistická budova Raiffeisenbanky od Adolfa Loose, vykopávky římského města Vindobona aj.).
Nejočekávanější částí programu byla návštěva interaktivní multimediální výstavy Mythos Mozart. Ta nabídla celosvětově ojedinělý zážitek pro všechny smysly, který byl dosažen kombinací hudby a světel, scénických umění, architektury a špičkových technologií. Studenti se vydali na šedesátiminutovou prohlídku pěti místností, která je zavedla do Mozartova světa. Ozářil je skladatelův svatostánek s 1 500 LED svíčkami za hudebního doprovodu Rekviemu. Ponořili se do malovaného, poeticky animovaného 360stupňového panoramatu města s výjevy z Mozartovy doby za znění Kouzelné flétny. Interaktivně se zapojili do hry na nástroje z celého světa v Malé noční hudbě a ponořili se pod tisícovkami synapsí do tvůrčího myšlenkového světa skladatele v podobě reje světel a hudby. A ve finále se octli ve fantastických digitálních obrazových světech tvořených miliony dat, vytvořených pomocí umělé inteligence.
Příští den začal v Schönbrunnu prohlídkou zámeckého interiéru, kde mohli studenti zhlédnout reprezentativní prostory Franze Josefa a Sissi, Marie Terezie, bruselské gobelíny, čínské kabinety či luxusní pokoje s originálním mobiliářem. Následovala procházka zámeckým parkem ve francouzském stylu (labyrinty, glorieta, Neptunova kašna, velké skleníky s botanickou zahradou, římské ruiny, japonská zahrada aj.). V odpoledních hodinách nás čekala další pěší procházka kolem zahrad Belvederu, barokního kostela Karlskirche, Albertiny a monumentálního památníku Marie Terezie. Úplně poslední zastávkou byl ikonický dům Hunderwasserhaus a budova Village-Hundertwasser, kde se nabízela návštěva prodejní výstavy architekta a malíře Gustava Klimta.
I když počasí nebylo vždy příznivé, exkurze splnila svůj cíl a byla jistě pro všechny účastníky obohacením a zároveň inspirací pro další návštěvu tohoto nádherného města.