DŮLEŽITÉ INFORMACE

  • Termíny opravných zkoušek
    Podzimní termín ústní maturitní zkoušky: 11. září 2019 7:45. Opravné zkoušky se konají 29. srpna 2019.

Šárka Opatová

Šárka Opatová

V rámci akce EU 'Move2Learn, Learn2Move' nás navštívili paní profesorka Leonor Marques a její tři studenti. Šlo o výměnnou akci etwinnerů z ukončeného projektu 'eMates', my jsme byli na týden v Agrupamento de Escolas de Vilela, u Porta, v září. Kvůli věkovému limitu mohli přijet pouze tři portugalští studenti, přičemž nám hostili studentů 8, o to více jsme se jim snažili připravit zajímavý program.

Naši portugalští partneři k nám cestovali přes Drážďany. Stejně jako nám jim letenky hradilo Move2Learn. Do Děčína pak v sobotní podvečer přijeli vlakem.

Nedělní program zajišťovali hostitelé. Studenti se vydali na prohlídku Děčína nebo do Teplic na výrobu vánočních ozdob. Vyučující Leonor jsme my učitelky vzaly na pevnost Königstein a poté na krásný večerní houslový koncert na zámek, kde mimochodem vystupovali i naši studenti.

V pondělí jsme byli přivítáni na radnici panem Smíškem, pak jsme zavedli Portugalce do naší školy, kde je uvítala u kávy a pohoštění paní ředitelka Holubcová společně s paní zástupkyní Brádkovou. Dále se Portugalci aktivně účastnili výuky. Odpoledne jsme jim ukázali náš zámek, kde nás skvěle, v anglickém jazyce, provedl student Michal Douša. Večeře byla v české hrestauraci Radnici.

V úterý díky nepřízni počasí byl výlet na Pravčickou nahrazen výletem do Ústí nad Labem, s návštěvou muzea a výstav, např. k 100. výročí založení Československa. Studenti se projeli lanovkou na Komáří výžku.

Ve středu se konal výlet do Drážďan, tudíž naši portugalští přátelé navštívili i Německo. V galerii Zwinger se jim velmi líbila výstava starých mistrů. A samozřejmě jsme zamířili na vánoční trh, kde mohli vidět tradiční štoly, ozdoby jako např. louskáčky a nádherné stánečky s pohádkovými motivy.

Čtvrtek patřil highligtu, tedy našemu hlavnímu městu, Praze. Tramvají jsme dojeli na Pražský hrad, kde jsme na okruhu A absolvovali prohlídku Katedrály Sv. Víta, Václava a Vojtěcha, dále části hradu, kde je Vladislavský sál. Povykládali jsme Portugalcům o defenestraci. poté jsme zašli do Baziliky Sv.Jiří a na tamější vánoční trh. Zakončili jsem Zlatou uličkou. Odtud jsme šli přes Nerudovu ulici do kostela s Pražským jezulátkem, což portugalští studenti i paní Leonor chtěli vidět. Měli dokonce za úkol nakoupit figurky slavného Jezulátka pro rodinné členy. A pak už následoval Karlův most, Staroměstské náměstí, Prašná brána a nakonec Palladium, kde jsme se mohli navečeřet.

Během týdne byli studenti portugalské výpravy ubytováni v rodinách našich studentů a paní profesorka Leonor v rodině paní profesorky Kmochové. Komunikovali jsme společně v anglickém jazyce.

 

Poděkování za hostitelství paní Leonor a jejích studentů patří paní profesorce Kmochové, Andree a Anetě Joščákovým, Filipovi Lipenskému a Pavlu Kostincovi. Doprovodných akcí se pak účastnili v rámci možností i ostatní etwineři: Radka Bérová, Klára Šidlofová, Zuzana Nguyen a Vanesa Velozo.

FOTOGRAFIE zde: https://drive.google.com/open?id=1vdZFwloeoSxktiUfRtKRDln5k3d3utXR

Celou akci považujeme za velmi zajímavou a přínosnou. Děkujeme všem, kteří se do ní zapojili.

Š.O.

V říjnu nás zastihla potěšující zpráva, společně se studenty z kroužku ‚eTwinning Club‘ jsme získali za náš mezinárodní projekt 'eMates' European Quality Label. Dle sdělení Národního podpůrného střediska pro eTwinning ČR je toto ocenění důkazem, že projekt odpovídal evropským měřítkům kvality mezinárodního školního projektu. Jsme tím velmi potěšeni a je to krásné zakončení celého projektu, který byl pro všechny zúčastněné nejen prací, ale také velikou zábavou a skvělou šancí k neformálnímu učení. Časopis eMates jsme psali společně se studenty z Itálie, Španělska, Portugalska a Turecka. Poněvadž se projekt líbil, byli jsme vybráni programem Move2Learn, Learn2Move od Evropské Unie na týdenní návštěvu partnerské portugalské školy Agrupamento de Escolas de Vilela toto září, přičemž nám byly uhrazeny letenky do Bruselu, Porta a zpět.

 

Portugalští studenti, pod vedením paní učitelky Leonor Marie Marques, nás velmi hezky přivítali. Během pobytu jsme se pohybovali ve škole, kde se naši studenti účastnili běžné výuky. Pozorovali jsme i projekt, kdy všichni studenti celý týden zvelebovali, opravovali a uklízeli školu i její prostranství. Ve výtvarné dílně jsme si namalovali každý autoportrét, i ti bez talentu. A odvezli jsme si tak domů vlastnoručně vyrobený suvenýr. My vyučující jsme na pracovním setkání s ředitelem školy Albinem Pereirou domluvili budoucí partnerství pro nový projekt Erasmus KA2. Velmi zajímavá akce byla lekce golfu, který portugalská škola používá jako motivační nástroj pro studenty s horšími učebními výsledky, aby se např. naučili disciplíně a soustředění. Všechny nás také přijali na oddělení vzdělávání na radnici v Paredes.

Součástí programu byla samozřejmě i návštěva místních zajímavostí. Zavítali jsme do nejkrásnějšího knihkupectví v Portugalsku Livraria Lelo, kolébky králů Guimarães, neobyčejně kouzelného města Porto, jeho vykachličkovaného nádraží São Bento, věže Clérigos a poté jsme šli k řece Douro. Tam je Porto snad nejkrásnější. Most Ludvíka I. Vám stále něco připomíná…až se dočtete, že jej navrhoval Gustav Eiffel a je jasno. Moc jsme si to užili také na břehu Atlantiku a na turistických trasách v parku Paiva.

Ochutnali jsme národní jídla, např. sendvič francesina, tresku ‘bacalhau‘, historický recept Tripas a Moda de Porto. Známé jsou i koláčky Pastel de Nata, které jsou plněné žloutkovým krémem.

Nejlepší na všem je, že jsme projekt dělali všichni „nezištně“, pro radost z příležitosti používat angličtinu i mimo klasické vyučování a pro tu cennou příležitost seznámit se se studenty a učiteli z jiných zemí. Nikdo z nás netušil, že se nám podaří i vycestovat.

Děkuji ředitelce gymnázia Lence Holubcové, Unii rodičů, škole Nativity a CK Dezka, kteří nám pomohli s dopravou v ČR.

Velké poděkování patří i vyučujícím, které se se mnou podílely na kroužku či výjezdu, Karolině Beauxisové a Mileně Kmochové.

Šárka Opatová

Fotogalerie

Video

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru