DŮLEŽITÉ INFORMACE

  • Důležité sdělení!
    Schůzka s ředitelkou školy pro budoucí první ročníky: 20.6. v aule od 16:30 hod. čtyřleté studium. 21.6. v aule od 16:30 hod. osmileté studium.

eTwinneři díky svému mezinárodnímu projektu navštívili portugalskou školu

V říjnu nás zastihla potěšující zpráva, společně se studenty z kroužku ‚eTwinning Club‘ jsme získali za náš mezinárodní projekt 'eMates' European Quality Label. Dle sdělení Národního podpůrného střediska pro eTwinning ČR je toto ocenění důkazem, že projekt odpovídal evropským měřítkům kvality mezinárodního školního projektu. Jsme tím velmi potěšeni a je to krásné zakončení celého projektu, který byl pro všechny zúčastněné nejen prací, ale také velikou zábavou a skvělou šancí k neformálnímu učení. Časopis eMates jsme psali společně se studenty z Itálie, Španělska, Portugalska a Turecka. Poněvadž se projekt líbil, byli jsme vybráni programem Move2Learn, Learn2Move od Evropské Unie na týdenní návštěvu partnerské portugalské školy Agrupamento de Escolas de Vilela toto září, přičemž nám byly uhrazeny letenky do Bruselu, Porta a zpět.

 

Portugalští studenti, pod vedením paní učitelky Leonor Marie Marques, nás velmi hezky přivítali. Během pobytu jsme se pohybovali ve škole, kde se naši studenti účastnili běžné výuky. Pozorovali jsme i projekt, kdy všichni studenti celý týden zvelebovali, opravovali a uklízeli školu i její prostranství. Ve výtvarné dílně jsme si namalovali každý autoportrét, i ti bez talentu. A odvezli jsme si tak domů vlastnoručně vyrobený suvenýr. My vyučující jsme na pracovním setkání s ředitelem školy Albinem Pereirou domluvili budoucí partnerství pro nový projekt Erasmus KA2. Velmi zajímavá akce byla lekce golfu, který portugalská škola používá jako motivační nástroj pro studenty s horšími učebními výsledky, aby se např. naučili disciplíně a soustředění. Všechny nás také přijali na oddělení vzdělávání na radnici v Paredes.

Součástí programu byla samozřejmě i návštěva místních zajímavostí. Zavítali jsme do nejkrásnějšího knihkupectví v Portugalsku Livraria Lelo, kolébky králů Guimarães, neobyčejně kouzelného města Porto, jeho vykachličkovaného nádraží São Bento, věže Clérigos a poté jsme šli k řece Douro. Tam je Porto snad nejkrásnější. Most Ludvíka I. Vám stále něco připomíná…až se dočtete, že jej navrhoval Gustav Eiffel a je jasno. Moc jsme si to užili také na břehu Atlantiku a na turistických trasách v parku Paiva.

Ochutnali jsme národní jídla, např. sendvič francesina, tresku ‘bacalhau‘, historický recept Tripas a Moda de Porto. Známé jsou i koláčky Pastel de Nata, které jsou plněné žloutkovým krémem.

Nejlepší na všem je, že jsme projekt dělali všichni „nezištně“, pro radost z příležitosti používat angličtinu i mimo klasické vyučování a pro tu cennou příležitost seznámit se se studenty a učiteli z jiných zemí. Nikdo z nás netušil, že se nám podaří i vycestovat.

Děkuji ředitelce gymnázia Lence Holubcové, Unii rodičů, škole Nativity a CK Dezka, kteří nám pomohli s dopravou v ČR.

Velké poděkování patří i vyučujícím, které se se mnou podílely na kroužku či výjezdu, Karolině Beauxisové a Mileně Kmochové.

Šárka Opatová

Fotogalerie

Video

CENA VÉVODY Z EDINBURGHU

Program DofE pomáhá mladým lidem lépe poznat sama sebe, získat nové dovednosti, schopnosti a posílit vytrvalost a samostatnost.

Více informací

eTWINNING

Aktivita Evropské komise zaměřenou na online spolupráci mezi učiteli, skupinami žáků a školami v rámci krátkých i dlouhodobých projektů

Více informací

FOTOGALERIE

Fotografie ze školních akcí, naší školy, výletu a to i do zahraničí. To najdete přímo zde. Prohlíděnte si zde rozsáhlou foto sbírku naší školy...

Více informací

Nahoru